MEĐUNARODNI DAN STUDENATA OBILJEŽEN PROMOCIJOM KNJIGE NA FINra

17. Novembra 2022. Komentari isključeni za MEĐUNARODNI DAN STUDENATA OBILJEŽEN PROMOCIJOM KNJIGE NA FINra Aktuelnosti,Novosti FINra

Na Visokoškolskoj ustanovi FINra u Tuzli, 17. novembra 2022. godine, povodom Međunarodnog dana studenata, promovisana je knjiga pod nazivom ”Baze podataka i modeli poslovnih sistema” autora doc.dr.sc. Zoran Jasaka i saradnika. knjiga je namijenjena studentima 2. godine na akademskom studijskom programu „Računarstvo i informatika“, smjer „Softversko inženjerstvo“.

Ovom prilikom promociji su prisustvovali profesori i učenici iz srednjih škola JU Elektrotehnička škola Tuzla, JU Hemijska škola Tuzla i Behram-begova medresa Tuzla.

Pozdravne riječi prisutnim gostima i studentima uputila je mr.sc. Irma Ibrišimović, pomoćnik direktora za nastavu i studentska pitanja.
FINra polaže posebnu pažnju izdavačkoj djelatnosti. Do sada su izdate četiri knjige koje se odnose na studijski program “Finansije i računovodstvo”, a to su: ”Upravljanje novčanim tokovima – strateški i operativni aspekt” autora prof.dr.sc.Ismeta Kalića, ”Obavljanje trgovine u skladu sa zakonom” autora mr.sc. Elmira Ramića i mr.sc. Zlatka Glavinića, „Trgovanje vrijednosnim papirima“ autora dr.sc. Amira Karalića i “Savremeni menadžment”, autora profesora emeritusa Adila Kurtića, dok su u akademskoj 2021/22 godini izdate dvije knjige koje se odnose na studijski program “Računarstvo i informatika”, a to su: „Algoritmi i strukture podataka“ autora doc.dr.sc. Zorana Jasaka i mr.sc. Aldijane Omerović i „Numerička matematika“ autora doc.dr.sc. Zorana Jasaka i mr.sc. Irme Ibrišimović.

Danas je upriličena promocija sedme knjige po redu čiji je izdavač FINra i ujedno treće knjige koja je namijenjena studentima studijskog programa “Računarstvo i informatika”.

„Knjiga Baze podataka i modeli poslovnih sistema je rezultat napora da se studentima na raspolaganje stavi literatura koja je u potpunosti usklađena sa nastavnim planom i programom. Ovo je u skladu sa opštim ciljem, kako autora tako i Visokoškolske ustanove, kao jedan od bazičnih elemenata uspješnog nastavnog procesa. Ako se imaju u vidu razvojni planovi, takav koncept ima daleko veću težinu i značaj.”  izjavio je doc.dr.sc. Zoran Jasak

Magistar primjenjene matematike i doktorant na odsjeku Matematika u tehnici na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, koautorica knjige ”Baze podataka i modeli poslovnih sistema ”, mr.sc. Irma Ibrišimović, u svom obraćanju kazala je: ”Tokom dvije akademske godine na predavanjima i vježbama iz predmeta Baze podataka i modeli poslovnih sistema, pripremali smo materijal koji je sastavni dio ove knjige, sa ciljem da na jednom mjestu obuhvatimo sve ključne oblasti.”

Koautor knjige ”Baze podataka i modeli poslovnih sistema ”, magistrice informacionih tehnologija mr.sc. Aldijana Omerović naglasila je da se objavom  ove knjige doprinosi  teorijskom i praktičnom unaprijeđenju ove naučne oblasti.
Nakon održane promocije, predstavnicima srednjih škola je uručen paket knjiga koje su u izdavaštvu FINra. Za učenike srednjih škola su organizovane i prigodne radionice. Učenicima koji su ostvarili najbolje rezultate u radionicama, dodijeljene su zahvalnice i vrijedne nagrade.
Visokoškolska ustanova FINra će i dalje raditi na unapređenju kvaliteta nastavnih procesa i pružanju podrške nastavnom osoblju FINra, što još jednom potvrđuje činjenicu da je kao takva jedinstvena u regionu.