NA FINra ODRŽANO PREDAVANJE IZ PREDMETA OSNOVE PROGRAMIRANJA

8. Oktobra 2021. Komentari isključeni za NA FINra ODRŽANO PREDAVANJE IZ PREDMETA OSNOVE PROGRAMIRANJA Aktuelnosti,Novosti FINra

Dana 07.10.2021. godine studenti I godine Visokoškolske ustanove FINra, studijskog programa „Računarstvo i informatika“ studijskog usmjerenja „Programsko inženjerstvo“ imali su priliku da slušaju uvodno predavanje u zimskom semestru akademske 2021/2022. godine iz predmeta ”Osnove programiranja” kod predmetnog nastavnika dr. sc. Mahira Zajmovića.

Cilj predmeta je da studenti razumiju koncept algoritma i računara kao izvršioca, te da usvoje znanja kako predstaviti neke načine zapisivanja algoritama: formalne i neformalne. Pseudo-kod. Zatim osposobiti studente da mogu razviti jednostavan algoritam i testirati ga u logičkom smislu. Kroz programski jezik C i C++ uvesti studente u osnovne pojmove: tipovi podataka i deklaracija, naredbe za kontrolu toka programa (petlje i naredbe za grananje), algoritam zapisan u pseudo kodu kodirati i testirati na računaru. Uporediti osnovne elemente jezika C sa jezikom C ++. Upoznati studente sa funkcijama, rekurzivnim pozivima funkcija, strukturama podataka, te sa osnovnim funkcijama za rad s datotekama.

Kombinovana znanja iz područja IT i finansija i računovodstva, koje studenti usvajaju tokom studija na FINra, bit će direktno primjenjiva u poslovnoj praksi i pružat će im sigurno zaposlenje, nakon završetka studija.

Jedinstven studijski program i Nastavni plan i program koji spaja teoriju i praksu, čini ovu Visokoškolsku ustanovu jedinstvenom u regionu. Studentima su obezbijeđeni vrhunski uslovi za studiranje, adekvatno opremljene učionice i kabineti, savremena IT oprema , sa  “pametnim” tablama posljednje generacije, te najbolji profesori i predavači.