6. Juna 2021. Komentari isključeni za VISOKOŠKOLSKA USTANOVA FINra PODRŽALA MANIFESTACIJU OBILJEŽAVANJA SVJETSKOG DANA OKOLIŠA Aktuelnosti,Novosti FINra

Dana 05.06.2021.godine su EKO – ZELENI Tuzlanskog kantona obilježili Svjetski dan okoliša na kompleksu Panonskih jezera u Tuzli.

Ranije je raspisan program ekološki natječaj “Biramo EKO-ŠKOLU” putem kojeg je stručna komisija odabrala 10 osnovnih škola i proglasila ih ekoškolama. Vrednovali su se realizovani ekološki projekti u školama, uređenost zelenih površina i druge komponente.

Na ekomanifestaciji su dodjeljene nagrade, sadnice, zahvalnice i stručne knjige iz ekologije.

Skupu se obratio ministar obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona doc. dr. Elvis Baraković koji je istakao važnost ekološkog odgoja u sistemu obrazovanja.

Prof. dr. Muhamed Omerović, predsjednik Eko – zelenih TK također je istekao važnost interdisciplinarnog pristupa za ekološko obrazovanje koje treba da postane didaktički fenomen.

U okviru ove manifestacije održan je Okrugli sto na temu ,,Ekološki odgoj i obrazovanje u sistemu nastavnih planova i programa”.

Visokoškolska ustanova FINra, kao društveno odgovorna obrazovna institucija je podržala realizaciju ove manifestacije. Učešće na ovoj manifestaciji su uzeli predstavnici Visokoškolske ustanove FINra, doc.dr. Edin Glogić, zamjenik direktora i mr.sc. Irma Ibrišimović, pomoćnik direktora za nastavu i studentska pitanja.

FINra za narednu akademsku godinu planira uvesti novi studijski program Ekološka poljoprivreda koji će po uzoru na svjetske poznate i priznate univerzitete edukovati kadrove iz ove oblasti.