Dana 13.09.2024. godine Prof.dr. Ismet Kalić, v.d. rektor Univerziteta FINRA Tuzla i saradnici, prisustvovali su obilježavanju desete godišnjice prijateljstva između Udruženja porodica “Porodični Ruralni Edukativni Centar-PREC” Živinice i Maisons Familailes Rurales-MFR iz Francuske.

MSF-ovi u Francuskoj postoje više od osamdeset godina, čiji je osnovni cilj razvoj ruralnih područja kroz obuku i stručno osposobljavanje mladih ljudi iz ruralnih područja. Prisutnima se obratio Almir Delić, predsjednik PREC-a, a potom i predstavnici MFR-a gospođa Marie-Elisabeth Jean i Yohann Royer, predstavivši uspješan rad MFR-ova širom Francuske. Posebno su istakli aktivnosti na međunarodnoj suradnji i mobilnosti kroz eRasmus + program, u kojem je učešće uzelo više od 10.000 učenika i studenta iz Francuske.

Šef nacionalnog ureda eRasmus + programa u Bosni i Hercegovini gospodin Suad Muhibić je govorio o značaju i aktivnostima eRasmus + programa u Bosni i Hercegovini, predstavivši projekte koji su aktivni i u kojima mogu učestvovati visokoškolske ustanove u periodu 2021-2027. Skupu su pored predstavnika Univerziteta FINRA Tuzla prisustvovali i predstavnici Univerziteta Tuzla na čelu sa Prof.dr. Vesnom Bratovčić, prorektoricom za međunarodnu suradnju.

Učesnici skupa su imali priliku za degustaciju jela tradicionalne bosanske i francuske kuhinje, koju su pripremili učenici MSŠ Zivinice i učenici i profesori iz Francuske.

Predstavnici PREC-a i MFR-a su pozvani da posjete Univerzitet FINRA Tuzla i potpišu Sporazum o poslovnoj saradnji. Šef nacionalnog ureda eRasmus + programa u Bosni i Hercegovini gospodin Suad Muhibić je pozvan da posjeti Univerzitet FINRA Tuzla i održi predavanje za studente i nastavnike o mogućnostima mobilnosti studenata i nastavnika u okviru eRasmus+ programa.