Naučno istraživački rad
12. MEĐUNARODNI SIMPOZIJ "CIRKULARNA EKONOMIJA I ODRŽIVI RAZVOJ"
Trodnevni simpozij
Na Univerzitetu FINRA Tuzla održan je trodnevni 12. Međunarodni simpozij na temu: “CIRKULARNA EKONOMIJA I ODRŽIVI RAZVOJ“. Riječ je o jednom od najvećih i najprestižnijih skupova finansijsko-računovodstvene i menadžerske profesije u BiH u 2024. godini. Prezentirano je 40 radova predavača, uglednih profesora i istaknutih stručnjaka iz prakse iz Hrvatske, Slovenije, Srbije, Crne Gore, Ukrajine, Turske, Albanije i Bosne i Hercegovine, od ukupno 58 radova koji su uvršteni u Zbornik radova, sa 900 stranica. Izlagači su prezentirali radove iz oblasti: cirkularne ekonomije, održivog razvoja, finansija, računovodstva, revizije, poreza, menadžmenta, IT, turizma, gastronomije, poljoprivrede, ekologije, digitalizacije, zelene ekonomije i drugih oblasti.
U okviru Simpozija, prvog dana obilježeno je 20 godina uspješnog rada FINconsulta i 16 godina kontinuiranog izdavaštva međunarodno indeksiranog naučno-stručnog časopisa Poslovni konsultant i njegovo 139 izdanje.
Na kraju prvog dana Simpozija održana je promocija knjige pod nazivom “Primjena forenzičkog računovodstva u otkrivanju i sprečavanju finansijskih prevara” autorice doc.dr.sc. Envere Halilčević.
Na zatvaranju Simpozija definirani su zaključci i date poruke sa jednog od najvećih i najprestižnijih skupova finansijsko – računovodstvene i menadžerske profesije u BiH u ovoj godini.
Zaključci i poruke:
- Prelazak sa linearne organizacije ekonomskih aktivnosti na kružnu (cirkularnu) ekonomiju je neupitna promjena, koja ne trpi bilo kakva odlaganja i zahvata znatno širi spektar aktivnosti od upravljanja resursima (ili čak samo otpadom), kako se često poima;
- Naglašen je ESG (Environment-Social-Governance) pristup u svim sferama organizacije poslovanja i izvještavanja, sa posebno istaknutim kriterijima:
- Efikasnost,
- Održivost,
- Odgovornost,
- Svjesnost;
- Digitalizacija finansijskog okruženja i svijest o (novim) ESG rizicima u bankarstvu i osiguranju su okosnica tranzicije ka održivom;
- Transformacija i digitalizacija poslovnog okruženja i upravljanja je neizbježna. Prihvatanje i integracija novih alata (poput AI, chatbot, neronske mreže i sl.) nije više pitanje izbora, nego se nameće u pogledu održavanja konkurentnosti;
- Finansijski menadžment je spona cirkularne ekonomije i održivog razvoja. Cost-benefit analiza na kriterijima reduce-reuse-recycle-recover je ključna za optimizaciju filozofije cirkularne ekonomije;
- U tom smislu je neophodno novo promišljanje vrijednosti imovine, kao i reklasifikacija imovine prema kriteriju upotrebljivosti u cirkularnoj ekonomiji;
- Prilikom usvajanja razvojnih politika i strategija neophodan je poticaj svjesnosti i prihvatanja ESG načela u javnom sektoru, kako u makroekonomskom menadžmentu, tako posebno u poreznoj politici, propisima i olakšicama;
- Naposlijetku, a kako bi bili u stanju pratiti potrebe tržišta rada, visokoobrazovne institucije i same trebaju ubrzati transformaciju u pogledu ESG principa, izučavanja cirkularne ekonomije i digitalizacije obrazovnog procesa.
Simpoziju su tokom tri dana prisustvovali računovođe, revizori, finansijski menadžeri, direktori, vlasnici preduzeća, članovi upravnih i nadzornih odbora, članovi odbora za reviziju, interni revizori, procjenitelji, kao i zaposleni u privatnom i javnom sektoru na knjigovodstveno-računovodstvenim, finansijskim i menadžerskim poslovima.
Simpozij je realizovan u kombinovanom obliku, inclass i online putem ZOOM platforme. Ovim su FINconsult i FINRA pokazali visok nivo profesionalnosti uz kvalitetan tim stručnog kadra i tehničke opremljenosti za izvođenje ovako složenih projekata kao što je međunarodni simpozij.
Prezentacije sa Simpozija su dostupne na linku
MEĐUNARODNA KONFERENCIJA IZ OBLASTI TURIZMA, UGOSTITELJSTVA I GASTRONOMIJE NA UNIVERZITETU FINRA TUZLA
Međunarodna naučno-stručna konferencija
Univerzitet FINRA Tuzla je uz podršku Turističke zajednice Tuzlanskog kantona i turističkih organizacija općina i gradova Tuzlanskog kantona organizirao MEĐUNARODNU naučno-stručnu KONFERENCIJU, pod nazivom: ODRŽIVI RAZVOJ TURISTIČKE DESTINACIJE.
Konferencija je održana u cilju jačanja kapaciteta i unapređenja znanja i vještina kadrova u sektoru turizma, ugostiteljstva i gastonomije, te definiranja zajedničkih turističkih ponuda Tuzlanskog kantona i regije.
Svrha Konferencije bila je okupiti profesore, stručnjake, direktore turističkih organizacija, vlasnike i menadžere turističkih agencija, hotela, restorana i drugih ugostiteljskih objekata, te razgovarati o stanju u turizmu i ponuditi rješanja koja bi vodila ka unapređenju, rastu i održivom razvoju turizma na području općina i gradova Tuzlanskog kantona i regije.
Prijavljeno je 40 tema, od kojih je Međunarodni programski odbor Konferencije odabrao 32 rada i uvrstio u Zbornik radova. Radovi su od autora iz osam zemalja: Njemačka, Hrvatska, Srbija, Crna Gora, Gruzija, Albanija, Turska, Bosna i Hercegovina.
Konferenciju je otvorio prof.dr.sci. Ismet Kalić v.d. rektor Univerziteta FINRA Tuzla, i istakao važnost ove Konferencije za obrazovanje i stručno osposobljvanje kadrova iz oblasti turizma, ugostiteljstva i gastronomije, te ukazao da su stručno osposobljeni kadrovi ključan faktor za održivi razvoj turističke destinacije.
Učesnike Konferencije na otvaranju su pozdravili doc. dr.sci. Marko Jurakić, Veleučilište Vimal, Sisak, Republika Hrvatska, prof. dr. sc. Refik Šećibović, Visoka škola za turizam menadžment, Konjic, Ivana Karanikić WFTGA National Trainer, Hrvatska i Denis Bećirović, ministar trgovine, turizma i saobraćaja Tuzlanskog kantona. Putem video linka učesnike Konferencije je pozdravio Prof.dr. Drago Cvijanović, dekan Fakulteta za holetelijerstvo i turizma u Vrnjačkoj Banji, Univerzitet u Kragujevcu, te čestitao organizatoru na uspješno organiziranoj Konferenciji.
Prvi dan Konferencije prezentirana su 24 odabrana rada, u tri sesije. Radovi su bili iz oblasti: turizma, ugostiteljstva, gastronomije, halala u turizmu, investiranja i finansiranja u turizmu, primjene ESG standarda izvještavanja u turizmu, IT u turizmu, te drugih oblasti i njihovoj primjeni u turizmu, ugostiteljstvu i gastonomiji.
Drugi dan Konferencije održale su se panel diskusije na Panonskim jezerima, sa sljedećim temama:
- Obrazovanje i stručno osposobljavanje kadrova u turizmu, ugostiteljstvu i gastronomiji- ključni faktor održivog razvoja turističke destinacije. Panel diskusiju je moderirao Prof.dr. Ismet Kalić i Prof.dr. Midhat Jašić, emeritus, dok su panelisti bili: Prof.dr. Kadrija Hodžić, Ivana Karanikić, minister privrede u Vladi TK gospodin Edin Duraković i ostali.
- Inovativni pristup brendiranju turističkih proizvoda i turističke destinacije – primjeri dobre prakse, te definiranje i pozicioniranje turističkih proizvoda općina i gradova Tuzlanskog kantona i kreiranje zajedničke turističke ponude Tuzlanskog kantona. Panel diskusiju je moderirala Amra Jaganjac, direktorica Turističke zajednice Grada Tuzla, dok su panelisti bili: Maid Porobić, direktor Panonica d.o.o. Tuzla, Mehmed Đedović, direktor TZ Kalesija i ostali.
- Nasljeđe, tradicija i kultura kao temelj brendiranja turističke destinacije – definiranje i promoviranje autentičnosti i lokalnog identiteta. Panel diskusiju je moderirao Doc.dr. Edin Jahić i Prof.dr. Edis Bajić, dok su panelisti bili: direktor Muzeja Istočna Bosna Ljubiša Veljković, Nataša Perić kustos, Direktorica RTV TK Mr. Admira Bakić i drugi stučnjaci iz ove oblasti.
Tokom panel diskusije vrhunski kuhar Nermin Hodžić, direktor Cooking Academy Sarajevo, je sa svojim timom kuhara pripremao tradicionalna jela bosanske kuhinje. Sponzor Konferencije, Mesna industrija Menprom Tuzla, donirao je potrebne namirnice za pripremu više od 100 obroka, u kojima su uživali prisutni na panel diskusiji.
Veliki broj učesnika iz Bosne i Hercegovine i regiona prisustvovao je ovoj prestižnoj Međunarodnoj konferenciji, među kojima su stručnjaci iz oblasti turizma, profesori, direktori turističkih zajednica, vlasnici i menadžeri turističkih agencija, hotela, restorana i drugih ugostiteljskih objekata.
Univerzitet FINRA Tuzla planira da ova Konferencija preraste u tradicionalnu i da se održava svake godine u isto vrijeme. Na Konferenciji je pokrenuta inicijativa da se uspostavi i naučno-stručni časopis pod nazivom Turizam, ugostiteljstvo i gastonomija, koji bi imao za cilj da jača kapacitete i stručne kompetencije kadrova, te afirmira naučno – istraživački rad u oblasti turizma, ugostiteljatva i gastronomije.
1. MEĐUNARODNA NAUČNO-ISTRAŽIVAČKA KONFERENCIJA IZ FORENZIČKOG RAČUNOVODSTVA
Međunarodna konferencija
02.06.2023. godine, na visokoškolskoj ustanovi FINRA održana je 1. međunarodna naučno-istraživačka konferencija iz forenzičkog računovodstva pod nazivom „Izazovi forenzičkog računovodstva u inflatornom okruženju“. Konferencija je okupila vodeće akademske naučnike i istraživače iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske i Slovenije, koji su razmjenili svoja iskustva i rezultate naučnih radova iz područja forenzičkog računovodstva i forenzičke revizije.
Na ovaj način konferencija je ispunila svoj glavni cilj, a to je pružiti vrhunsku interdisciplinarnu platformu za istraživače, praktičare i edukatore da prezentuju i diskutuju o najnovijim inovacijama, trendovima i problemima, kao i o praktičnim izazovima sa kojima se susreću, ali i o rješenjima u oblasti forenzičkog računovodstva.
Eminentni eksperti u svojim oblastima su prezentovali svoje naučne radove i kroz konstruktivne diskusije sa publikom su zaključili sljedeće:
-Potrebno je dati veću podršku forenzičkim računovođama i revizorima da kroz svoj rad djeluju nepristrasno i sa cjelovitim integritetom,
-Kroz stalnu edukaciju, motivisati forenzičke računovođe i revizore da se profesionalno usavršavaju,
-Potrebno je organizovati što veći broj skupova sličnog karaktera da bi se promovisala ova perspektivna djelatnost i da bi se što veći broj mladih stručnjaka zainteresovao za nju.
Svi radovi su objavljeni u Zborniku radova konferencije i u prvom broju naučnog časopisa “FORENZIČKO – RAČUNOVODSTVENA ISTRAŽIVANJA”, kao i indeksirani u EBSCO publishing, EBSCO host, Google scholar, OrcID, ResearchGate.
Rad je predstavljen na prvom panelu Kongresa i objavljen je u zborniku radova. Tema rada bavi se ključnim izazovima u otkrivanju finansijskih prevara, koristeći napredne tehnike forenzičkog računovodstva i vještačke inteligencije, čime se doprinosi unapređenju metoda u ovoj oblasti.
Tokom Kongresa, prof. dr. sc. Edin Glogić imao je priliku da se susretne sa brojnim kolegama, s kojima je razgovarao o budućim planovima za saradnju u oblasti računovodstva i revizije, kako na strukovnom, tako i na akademskom nivou. Razgovori su otvorili mogućnosti za zajedničke projekte i dalji razvoj kroz profesionalnu i akademsku saradnju.
Svi radovi su objavljeni u Zborniku radova konferencije i u prvom broju naučnog časopisa
“FORENZIČKO – RAČUNOVODSTVENA ISTRAŽIVANJA”, kao i indeksirani u EBSCO publishing, EBSCO host,
Google scholar, OrcID, ResearchGate.
Rad je predstavljen na prvom panelu Kongresa i objavljen je u zborniku radova. Tema rada bavi se ključnim izazovima u otkrivanju finansijskih prevara, koristeći napredne tehnike forenzičkog računovodstva i vještačke inteligencije, čime se doprinosi unapređenju metoda u ovoj oblasti.
Tokom Kongresa, prof. dr. sc. Edin Glogić imao je priliku da se susretne sa brojnim kolegama, s kojima je razgovarao o budućim planovima za saradnju u oblasti računovodstva i revizije, kako na strukovnom, tako i na akademskom nivou. Razgovori su otvorili mogućnosti za zajedničke projekte i dalji razvoj kroz profesionalnu i akademsku saradnju.